En iyi Japon Filmleri

25 Eki 2017
admin

En iyi Japon filmleri‘ni listelediğimiz blog yazımıza hoş geldiniz. İncelemelerle birlikte sizlerle japon filmlerini paylaşıyoruz.

Eğer listede olmayan ve sevdiğiniz filmler varsa bizimle yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Seven Samurai (Imdb: 8.7)

seven samurai izle, seven samurai inceleme

Japonların belkide gelmiş geçmiş en iyi filmi olan yapım; Dünya sineması için de kültleşmiş bir filmdir.

Filmin konusuna gelecek olursak Edo dönemindeki Japonya’da ana karakterimiz Usta Samurai Kambei; cesareti ve fedakarlığıyla öne çıkan bir karakterdir.
Yapımda Bir grup köylünün bu ustanın cesaretini görmesiyle yardım istemesi bir olacaktır…

Bu köylülerin mallarına ve canlarına musallat olan bir eşkiya grubu vardır… İşte bu sebebtendir ki tek çareleri Ustanın yardım etmesidir…

Usta Kambei bu isteği herhangi bir çıkarı olmamasına rağmen kabul eder… Yanına eski öğrencisi Katsushiro’yu ve güç kullanmaya seven Kikuchiyo’yu alan Usta köye doğru yola çıkar.
Bu yolculuk sırasında takımına dört yeni samurai daha ekleyen Kambei köyü savunmaya artık hazırdır…

Kılıç dövüşleri ve epik sahneleriyle öne çıkan film siyah beyaz olması önemsenmeden yani önyargılı olunmadan kesinlikle izlenmelidir..

Filmi izlerken şimdiden keyifli seyirler dileriz…

Spirited Away (Imdb: 8.6)

spirited away izle, spirited away inceleme

Ruhların Kaçışı Hayao Miyazaki tarafından yazılıp yönetilen En İyi Animasyon Filmi Oscar’ını kazanan ilk Japon animasyon filmidir.

Chihiro, kasabasından taşınmış on yaşında küçük bir kızdır. Yeni taşındığı kasabada ise karşılarına ilginç bir yapı çıkar. Her ne kadar bu yapının içine girmek istemese de anne ve babasının peşinden içeri girer.
İşte bu ilginç yolculuk böylece başlamış olur. Bu yapı ruhların bir tür dinlenme ve temizlenme yeridir.

Chihiro sihirli yiyeceklerden yiyen ve domuza dönüşen anne babasını kurtarabilmek için genç Haku’nun yardımı ile oradan kurtulmaya çalışır.

Yapım çocuklar ve büyüklerin ilgisini çekebilecek bir konuya sahiptir. Filmi beğenenlerin Hayao Miyazaki’nin diğer filmlerini de izlemelerini tavsiye ederiz.

Hotaru no haka (Imdb: 8.5)

hotaru no haka izle, hotaru no haka inceleme

Japon yapımı hayran kalacağınız bir animasyon filmdir.

İkinci dünya savaşı sırasında japonyanın nasıl bir durumda olduğunu gördüğümüz film iki kardeşin başından geçen olayları anlatıyor.

Bir abinin yoksulluk ve savaş ortamında küçük kardeşine bakma çabasını göreceğimiz yapım aynı zamanda ufak bir kız çocuğunun yaşanan olaylara anlam veremeden çocukluğunu yaşamasına da şahit olacağımız bir yapımdır.
Savaşın insanlara ve en önemlisi çocuklara olan acımasız yüzünü bu filmle bir kez daha hatırlayacğız.

Filmi içiniz burkularak izleyeceğinizden bazı sahnelerde boğazınız düğümlene bilir.

Filmitekpartizle ekibi olarak şimdiden Duygu dolu anlar yaşayacağınızı belirtiriz…

Yojimbo (Imdb: 8.3)

yojimbo izle, yojimbo inceleme

Filmde gezgin bir samurayın hikayesi anlatılmaktadır. Bu samurayın yolu bir gün küçük bir kasabaya düşer.

Bu küçük kasaba iki azılı çete tarafından yönetilir ve iki tarafın arasındaki güç gösterisi kasaba halkını yıldırmanın eşiğine gelmiştir…

Samuray bu karışıklığın içerisine düştüğünde, geç olmadan kasabayı terk etmesinin iyi olacağı uyarılarına rağmen geri adım atmaz.

Parlak zekasını kullanarak iki düşman tarafı birbirine düşürüp böylece iki grubun da yok olmasını sağlamak için zekice bir plan tasarlar.

Sadece Japonya’nın değil dünyanın en iyi yapımları arasında olan film kesinlikle herkesin izlemesi gereken bir yapımdır….

Rashomon (Imdb: 8.3)

rashomon izle, rashomon inceleme

Bu filmin karışık ve şiirsel yapısı izlenme nedenlerinden birisidir… Yapımda ormanda tesadüf eseri bir adamın kanlı cesedi bulunur. Bu arada aynı zamanda adamın, karısına da da tecavüz edilmiştir.

Bu olayın ise şahidi olan yalnızca üç kişi vardır… Bu şahitler ise gezgin, oduncu ve hayduttur. Artık geriye sadece bu adamları dinlemek ve karar vermek kalmıştır. Ancak bu adamların anlattığı hikayeler birbiriyle çelişmekte ve olaya dair karışık durumlar bulunmaktadır.

Aralarından birisi kesin yalan söyleyen şahitlerin acaba hangisi yalan söylüyor…

Akira Kurosawa’nın çektiği bir başyapıt olan Rashomon’u, kesinlikle tavsiye ederiz… Şimdiden iyi seyirler dileriz…

Akira (Imdb: 8.1)

akira izle, akira inceleme

Akira Katsuhiro Otomo tarafından çizilmiş mangadan uyarlanmış bir anime filmdir.

Tokyo’da patlayan nükleer bomba görüntüsü ile başlayan film konu olarak 2019 yılında geçiyor.

Yeni kurulan ve Neo-Tokyo adı verilen şehirde devlet ile devlet karşıtı örgütler arasında şiddetli çatışmalar yaşanmakta ve şehir sokakları çeteler tarafından yönetilmektedir.

Böyle bir dünyada Kaneda ve en iyi arkadaşı Tetsuo, kurdukları Kapsül adındaki motosiklet çetesi ile Palyaçolar adlı başka bir çete ile savaş halindedirler.

Bir gece Kapsül çetesi ile Palyaço çetesi arasında yaşanan hengamede Tetsuo garip görünüşlü bir çocuğa çarpmamak için kaza yapar ve ağır yaralanır.

Kaneda ve diğer arkadaşları olay yerine gelince etrafı aniden ordu mensupları sarıverir.

Ordu garip görünüşlüğü çocuğu ve yaralı Tetsuo’yu olarak olay yerinden ayrılır neler olup bittiğini anlayamayan Kaneda kendisini karakolda, sorguda bulur. Burada Kei adındaki bir kızla tanışır ve ona karakoldan çıkmasına yardım eder.

O günden sonra ise Kaneda hayatında hiç yaşayamayacağı şeyler yaşamaya başlar. Çünkü en iyi arkadaşı Tetsuo, küçüklüğünden beri koruduğu Tetsuo artık eskisi gibi olmayacaktır.

Ghost in the Shell (Imdb: 8.0)

ghost in the shell izle, ghost in the shell inceleme

Filmde uzak bir gelecekte, Japonya’da geçen bir hikaye anlatılmaktadır. Yapımda The Puppet Master isimli bir siber ajan hikayenin merkezinde yer almaktadır…

Dünya 2030’lu yıllara gelmiş ve teknolojik olarak çok gelişmiştir. İnsanlar artık sanal bir gerçeklikte yaşamakta ve düzen de yine sanal yollardan sağlanmaktadır.

Bakanlık tarafından yaratılan Puppet Master, bu ortamın yarattığı en yetenekli ajanlardan biridir. Süper ajan, yeterli bilgiye ulaştığında kendisi için bir beden aramaya başlar. Ancak peşine düşen ajanlardan habersizdir…

Ghost in the Shell, ilk çıktığı günden bu yana halen daha türünün en önemli örneklerinden biri olma özelliği taşır… Daha bu sene Amerikan yapımı yeni bir remake’i çıkan filmi kesinlikle izlemelisiniz…

Fireworks (Imdb: 7.9)

fireworks izle, fireworks inceleme

Filmde hikayesi anlatılan adamın hayatı boyunca ertelediği sorunları vardır. Bunlardan artık çok sıkılan adam karısının kanser olduğunu öğrenmesiyle gözünü karartır ve banka soymaya karar verir.
Eski bir polis emeklisi olan Nishi adlı adam acaba bunu başarabilecek mi?

Filmde asıl öykünün Flashbacklerle kesilmesini ve kimi zaman da ileri gidişlerle yer değiştirerek ilerlemesini görüyoruz. Yönetmen Kitano kurgudaki bu becerisiyle kendini ortaya çıkarmıştır…

Bu filmle yönetmen hem çok büyük övgülerle karşılaşmış hemde yönetmenlik yanını kanıtlamış olmuştur…

Filmi kesinlikle izleyin ve arkadaşlarınıza tavsiye edin bizden söylemesi… İzlerken herkese keyifli seyirler dileriz…

Heavenly Forest (Imdb: 7.6)

heavenly forest izle, heavenly forest inceleme

Romantik ve Dram türündeki yapım Utangaç bir genç olan Makoto Segawara’nın öyküsünü anlatmaktadır…

Uzaktan uzağa Miyuki isimli üniversite arkadaşına aşık olan Makota; bu sırada hayatına ve görünüşüne takıntılı olan Makoto kendini beğenmemektedir.

Bu arada birde yakın arkadaşının Miyuki’ye ilgi göstermesi Makotaya zor zamanlar geçirtecekitir…

Tam bir aşk üçgeni olan ilişkileri bazen sıkıntıya mahal verecek gibidir… Filmi izlerken şimdiden keyifli ve iyi seyirler dileriz…

The Ring (Imdb; 7.1)

the ring izle, the ring inceleme

Bir video kaset’in Karanlık ve korkunç hikayesini anlatan film… Herkesi korkutmaya aday olmuş bir yapımdır.

Konu olarak kasedi izleyenlerin 7 gün içinde gizemli bir şekilde öldüğü filmde. Gazeteci Rachel Keller bu ölümlerin gizemini araştırmaktadır.

Araştırmaları sonucu video kasete ulaşan Rachel gazetecilik uğruna kasedi izleyerek kendini ve oğlunu tehlikeye sokacaktır…

Bu arada film gişede de büyük bir hasılat elde etmiştir…

Gerilim dolu filmi izlerken herkese şimdiden keyifli ve iyi seyirler dileriz…

  • Yorumlar
  • Henüz hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?