En iyi Zaman Yolculuğu Filmleri

22 Eyl 2017
admin

Geçmişten günümüze derlemiş olduğumuz Zaman Yolculuğu Filmleri‘ni sizler için sıraladık. Sizin de sevdiğiniz Zaman yolculuğu ile ilgili filmler varsa yorum bölümüne belirtebilirsiniz. İncelemeye başlayalım;

1 -) Geleceğe Dönüş (Imdb Puanı: 8.5)

geleceğe dönüş filmi, geleceğe dönüş zaman yolculuğu filmi

Geleceğe Dönüş Robert Zemeckis’in yönetmenlik, Bob Gale’ın yardımcı senaristlik yaptığı, 1985 yapımı bilim kurgu, macera ve komedi türündeki filmdir.

Başrollerinde Michael J. Fox’un Marty McFly, Christopher Lloyd’un Emmett Brown olarak yer almaktadır.
Filmde Marty McFly bilimadamı Emmett Brown’un yaptığı zaman makinesiyle 1985 yılından 1955 yılına gider. Lisede okuyan anne ve babası ile tanışan Marty, yanlışlıkla annesinin romantik ilgisini çeker.

Anne ve babasının aşık olmasını engellediği için hatasını telafi edip, 1985 yılına geri dönmek zorunda kalan Marty’yi büyük sıkıntılar beklemektedir. Bu arda Zaman makinesi olarak gördüğümüz efsane araba Delorean’u hala aklımızı başımızdan alıyor. Filmi izlerken şimdiden keyifli seyirler dileriz.

2 -) 12 Maymun (Imdb Puanı: 8.0)

12 maymun filmi izle, 12 maymun hd izle

Başrollerinde Brad Pitt, Bruce Willis ve Madeleine Stowe’un rol aldığı filmin yönetmen koltuğunda ise Terry Gilliam yer alıyor. Filmde geleceği görmenin ödül değil ıstırap verici bir deneyim olduğu gösterilmiştir.

Filmde Ölümcül bir virüs tüm dünyayı tehdit etmektedir. 1996’da 5 milyar kişinin ölümüne neden olan bu virüs, 2035’te dünya nüfusunun yalnızca %1’ini hayatta bırakmıştır. Bu virüsün etkilerinden korunabilmek için insanlar yer altında koloniler kurarak yaşamaya başlar.

Bu virüsün üstesinden gelebilmek için mahkumlardan James Cole, zaman makinesiyle geçmişe gönderilir. Yanlışlıkla 1990 yılına gönderilen Cole, bilim adamları için virüs hakkında araştırma yaparken başına gelmeyen kalmaz.

12 Maymun En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Brad Pitt) ve En İyi Kostüm Dizaynı (Julie Weiss) dallarında Oscar’a aday olmuştur.

3 -) Donnie Darko (Imdb Puanı: 8.1)

donnie darko film izle, donnie darko 1080p

Filmde Donnie Darko adında 16 yaşında bir gencin, bazı gerçek olmayan görüntüler görmeye başlaması işleniyor. Özellikle de tavşan kostümlü bir adamı sık sık gören Donnie çevresiylede uyum sorunları yaşamaktadır, ailesinin ve okulun kendisi için çizdiği yoldan ayrılan Donnie, esrarengiz misafirinin peşinden gidecektir.

IMDB den 8.2 puan alan film. Ayrıca en iyi 250 film listesinde kendine yer bulmuştur. Film soundtrack’i Gary Jules’in Mad World şarkısıdır. Filmin genel görsel yapısı karanlık bir hava vermekte olup bilim kurgu senaryosuda kafa yakmakta başarılıdır.

4 -) Zaman Haydutları (Imdb Puanı: 7.0)

zaman haydutları poster, zaman haydutları

Kevin adındaki küçük bir çocuk ve ona eşlik eden 6 cüce, zaman yolculuğu yaparak efsanevi karakterlerle karşılaşırlar.

Napolyon, Robin Hood ve daha bir çokları ile karşılaşan grubun elinde Yüce Varlık’tan çalınmış bir zaman haritası vardır. Bu yolculuklarını da bu sayede yapabiliyorlardır, şeytani kötü düşmanları da bu haritanın peşindedir.

Filmde sorumsuz ve eğlenceli cücelerin Kevin’la olan gezintilerini göreceğiz ve bizde bu yolculuğa çıkmak için hayaller kuracağız.

5 -) Bugün Aslında Dündü (Imdb Puanı: 8.0)

bugün aslında dündü

Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü), 1993 yılında sinemalarda gösterilmiş bir komedi filmidir.

Bir televizyon kanalında hava durumu sunucusu olan Phil Connors, Punxsutawney kasabasındaki geleneksel Groundhog Day şenliklerine gönderilmiştir.

Bu pek de isteyerek yaptığı bir görev değildir. Bu karakterin her sabah kalktığında hep aynı günü, 2 Şubat Dağ sıçanı festivalinin yapıldığı günü yaşamasıyla gelişen olaylar anlatılmaktadır.

Aynı günü yaşamanın nasıl birşey olacağını göreceğimiz film bu konunun öncüsü olma niteliğide taşır.

6 -) Kapsül (Imdb Puanı: 6.9)

kapsül film, kapsül filmi poster

Filmde yetenekli iki genç mühendis, garajda yürüttükleri deneyler sırasında kazara müthiş bir keşifte bulunurlar.
Üzerinde çalıştıkları proje, onları zamanda geriye doğru yolculuğa çıkarabilmektedir.

Sonsuz merakları nedeniyle, yolculuk deneylerini birbirlerinden habersiz yürüten mühendislerin bu deneyi çok ciddi sorunlara yol açacaktır.

Film konusu ve işleyişiyle izleyiciyi kendine çekiyor ve kendini izletiyor.

7 -) Kelebek Etkisi (Imdb Puanı: 7.7)

kelebek etkisi full, kelebek etkisi poster

Evan Treborn doğuştan kafasında sorunları olan bir çocuktur. Kötü olaylar yaşamış fakat gidip gelen hafızası yüzünden bu olayları tam olarak hatırlayamamaktadır.

Zaman geçer, Evan artık bir yetişkin olur ve hafıza sorunu olmadan gayet normal bir yaşantı sürer. Bir gün küçüklüğünde tuttuğu günlüklerden birini tesadüfen okur ve zamanda yolculuğu yaparak yarım anılarının hatırlayamadığı karanlık kısmına döner. O anda değiştirdiği olaylar bulunduğu zamandaki yaşantısını etkileyecek ve geri döndüğünde kimsenin zarar görmediği normal bir hayat için mücadele verecektir.

2004 Yapımı film çıktığı dönemde herkesi kendine hayran bırakmıştır. Şimdi bile izlerken film izleyiciyi kendine bağlıyor.

8 -) Terminatör (Imdb Puanı: 8.0)

terminatör, zaman yolculuğu filmleri

1984 Yılında çıkan bilim kurgu türündeki yapım çıkışıyla rayları yerinden oynattı ve bilim kurgu dünyasına yepyeni bir pencere açtı.

Devam filmleriyle de beğenilen film kült bir seri haline geldi.

Karanlığın yılı olan 2029 yılında gezegenin yöneticileri olan akıllı makineler kusursuz bir plan yaparlar. Geçmişi değiştirerek geleceği yeniden şekillendireceklerdir.

Bunun içinde robotlar Terminatör‘ü yaratmıştır. Terminatör gelecekteki insanların kurtuluşunu sağlayacak kişi olan John Connor’u doğuracak olan annesi Sarah Connor’u öldürmek için gelecekten geçmişe gönderilen T-800 model robottur.

9 -) Deja Vu (Imdb Puanı: 7.0)

deja vu izle, deja vu filmini full izle, deja vu geçmişe dönme filmleri

Deja Vu olarak bilinen olayın rahatsız edici gizemini herkes bir şekilde deneyimlemiştir. Birisiyle yeni tanıştığınızda sanki onu yıllardır tanıyormuş gibi bir hisse kapılırsınız. Veya herhangi bir yere ilk defa gittiğiniz halde sanki orada daha önce bulunmuş gibi hissedersiniz.

Peki, ya bu tuhaf ve tüyler ürpertici duygu aslında geçmişten gönderilen bir uyarıysa veya bilinmeyen geleceğe dair ipuçlarını barındırıyorsa.

New Orleans’taki bir feribota konulan bombayla meydana gelen büyük patlamanın ardından kanıt toplaması için çağrılan Carlin, insanların beyninin içindeki “deja vu”ların herşeyden daha güçlü olduğunu keşfeder. Bu da, yüzlerce masum insanın hayatını kurtarmak için beyninin en derin dönemeçlerinde bir yolculuğa çıkmasına yol açar.
Film herkesin mutlaka yaşadığı bir duyguyu seyirciye verdiği için çok izlenen bir yapım olmuştur.

10 -) Predestination (Imdb Puanı: 7.5)

predestination

Film zamanda seyahat edip olmuş ya da olası olayların önüne geçmeye veya suçluları yakalamaya çalışan bir zamansal ajanın hikayesini konu eder.

Gizli bir serviste çalışan ajanın son görevi ise 1975 yılında New York’ta yaptığı bir patlamada 11.000 insanın ölümünden sorumlu olan Fiyasko Bombacısı adlı kişiyi bulup bu patlamanın hiç yaşanmamış olmasını sağlamaktır.

Görevi için 1970 yılına New York’ta bir barda, barmen olarak çalışmaya başlayan ajan orada evlenmemiş Anne rumuzlu John isimli bir köşe yazarıyla tanışır. Küçük bir bar sohbetiyle başlayan ikilinin sohbeti, gecenin ilerleyen saatlerinde daha da derinleşir ve ilginçleşir.

Film izleyenlerin kafasını yakarken ne olacağını da ölümüne merak ettiriyor…

11-) Karanlığın Ordusu (Imdb Puanı: 7.6)

karanlığın ordusu

Fantastik korku severlerin zamanını iyi değerlendirebilmesi için bulunmaz bir film. Bu filmimiz Evil Dead ve Evil Dead 2 filmlerinin devam niteliği olarak görülebilir fakat bu kez komedi öğeleri biraz daha ağır basıyor.

Serinin genel hikayesi; Ana karakterimiz Ash sevgilisiyle çıktığı bir seyahat sırasında yolu bir kitapla kesişir. Bu kitap hayatının akışını değiştirecek olan olayların başlangıç noktasını oluşturur hayatı artık eskisi gibi olmayacaktır. Bu filmimizde de ana karakterimizin başı bu kitap yüzünden beladan kurtulmaz.

Bu kez kitap karakterimiz ash’i geçmişe şövalyelerin ve krallıkların hüküm sürdüğü eskiçağlara gönderir. Burada kitabı bulup kendi zamanına dönmenin yollarını arar ama herşey sandığı kadar kolay olmayacaktır. Çünkü kitaba şeytanın korkunç ve acımasız ordularıda sahip olmak istemektedir karakterimiz bu sıkıntıları çekerken arkanıza yaslanıp filmin kara komedisinin keyfini çıkarabilirsiniz.

12 -) Maymunlar Cehenneminden Kaçış (Imdb Puanı: 6.3)

maymunlar cehenneminden kaçış, maymunlar cehennemi

Okyanusta yüzerken Bulunan bir uzay gemisi herkesi heyecana boğar. İlk filmden hatırlayacağımız Taylor’ın uzay gemisine çok benzeyen bu araçtan çıkan üç astronot başlıklarını çıkardıklarında yetkililerin şaşkınlığı daha da artar.

Karşılarında insan gibi davranan üç maymun durmaktadır. İlk serüvende Taylor’a yardım ettiğini hatırlayacağımız Cornelius ve Dr. Zira’ya ek olarak bir de Dr. Milo’dan oluşan mürettebat incelenmek üzere Los Angeles Hayvanat Bahçesi’nde müşade altına alınır.

Maymunlar Yavaş Yavaş tüm yeteneklerini sergilemeye ve yaşadıkları hikayeyi özetlemeye başlarlar. Gerçekten de gelecekten gelen canlılardır, 3955’ten 1973’e gelen, yani Taylor ve arkadaşlarının yaptığı yolculuğun tersini yapan maymunlardır. Film hikayesi ve dönemine göre üstün olan yapısıyla merak konusu bir film olmuştur.

13 -) Zamanda Yolculuk (Imdb Puanı: 5.9)

zamanda yolculuk

Bilim adamı Hartdegen bir trajedi sonucunda sevdiği kadını kaybetmiştir. Bu acıyla yaşayamayan Hartdegen bir zaman makinesi üzerinde çalışmaya başlar ve zaman makinesini icat eder.

Eder etmesine de zaman yolculuğu yaptığında değiştirdiği kader değişmez ve her defasında sevdiği kadını kaybeder.

Bunun sonucunda kendi kafasına göre zamanda yolculuk yapmaya başlayan Hartdegen bize farklı zamanları göstermeye başlar…

Filmi izlerken şimdiden keyifli ve iyi zamanlar geçirmenizi dileriz…

14 -) Cezalandırıcı (Imdb Puanı: 6.6)

cezalandırıcı

1990’larda metropol teröristi Simon Phoenix, kamuya karşı işlediği suçlardan ötürü dondurularak buz içine hapsedilir.

Onu adalete teslim eden ve sert metodlarıyla ünlü polis memuru John Spartan da Phoenix tarafından kurulan bir komploya kurban gider ve bir otobüs dolusu masum sivili öldürmekle suçlanarak aynı akıbete uğrar.

Yıllar sonra buzdan çözüldüklerinde yine karşı karşıya gelen ikili mücadellerine devam eder ama artık herşey farklıdır çünkü gelecekteki dünya çok farklıdır…

Yukarıda bulunan 14 film, filmitekpartizle.com ekibinin seçmiş olduğu bugüne kadar çekilmiş en iyi nadir zaman yolculuğu filmleri‘nden sadece bir kaçıdır. Eğer sizin de bu listeye eklenmesini istediğini film varsa bizimle paylaşabilirsiniz. Keyifli seyirler.

  • Yorumlar
  • Henüz hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?